Ewa Paśnik-Tułowiecka – absolwentka sinologii warszawskiej, od 2012 roku adiunkt w Zakładzie Sinologii WO UW. Jej dotychczasowe zainteresowania naukowe skupione były wokół zagadnienia śmierci i umierania w kulturze chińskiej, chińskich zaświatów oraz wczesnych tekstów literackich je przedstawiających. Od niedawna zaangażowana jest w badania nad rękopisami ludu Naxi odnalezionymi na Wydziale Orientalistycznym, szczególnie w kontekście związków rytuałów Naxi z tybetańską religią Bon. Interesuje się również chińską etnobotaniką.
Od 2017 jest członkinią grupy badawczej Sign and Symbol zajmującej się badaniem systemów i pisma, pracą z kodeksami i manuskryptami oraz interpretacją komunikacji wizualnej, a od 2021 Interdyscyplinarnego Zespołu Badawczego nad Rękopisami SILGUM.
Opracowała chińską kolekcję manuskryptów i starodruków w projekcie „Digitalizacja manuskryptów i ksiąg drukowanych w kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku”.
Sporadycznie i wybiórczo tłumaczka literatury chińskiej (m.in.: wyboru tekstów należących do tradycji zhiguai xiaoshuo, Tybetańskich strof Oser czy Kasy biletowej Hwanga Chun-Minga).
Prywatnie dla przyjemności śpiewa ludowe pieśni i z oddaniem służy swoim dwóm suniom.